top of page
Search

Favorit Štrkáč

  • Peter Hudeček
  • Apr 23, 2020
  • 4 min read

Čo to vlastne je Gravel bike? Už sme sa dostali do bodu, keď výrobcovia dávajú odpruženie dopredu, dozadu, do sedlovky, do gripov a vlastne do všetkých súčiastok bicykla, tak sa rozhodli, že nás presvedčia o tom, že odpruženie už nie je cool a máme si kupovať Gravel bike? A nie je vlastne Favorit so širšími gumami Gravel bike?

horský hrebeň a hmla

Tak trochu áno a vôbec nie. Gravel bike sa v mnohom podobá horskému bicyklu z 90. rokov, keď sa ešte nezačalo vo veľkom pružiť, na ktorom sa vymenili rovné riadidlá za barana. Zároveň svojim dôrazom na nízku hmotnosť, štíhlosťou a riadidlami pripomína cestný bicykel. Zmysel Gravel biku sa však skrýva práve v detailoch a z hľadiska technológie je dôležité, že sa na scénu dostal práve teraz.

Downhillovým bicyklom po rožky do obchodu

Oblasť horskej cyklistiky sa naozaj dostala do bodu,v ktorom dosť ľudí jednoducho jazdí na príliš dobrých bicykloch vzhľadom na ich štýl jazdy. Celoodpružené bicykle sa stali normou a dôsledkom je... nuda. Len zlomok z ich majiteľov má totiž odvahu nato, aby naozaj využili ich potenciál.

Dajte preč odpruženie, superširoké plášte a riadidlá s kratučkým predstavcom a ten kopček za domom je znova vzrušujúcou expedíciou. Okrem toho získate bicykel, ktorý je omnoho ľahší - teda omnoho ľahšie sa s ním pôjde do kopca, nie je to s ním otrava ani na ceste, či ceste do práce a dokonca je vďaka svojej pevnosti a všestranosti skvelým bicyklom na viacdenný bike trip.

Favorit do lesa

V čom sa teda gravel bike odlišuje od obyčajného bicykla? Najlepšie to uvidíme, keď sa pozrieme na klasiku, akou je Favorit. Nasledujúce riadky predstavujú náčrt najdôležitejších úprav, ktoré z cestnej klasiky urobia bicykel, ktorý sa nezastaví pred žiadnou výzvou.

1. Plášte

Takže dáme na Favoritku najširšie plášte, aké sa zmestia a máme to? Nie tak úplne, ale širšie plášte skutočne budú hlavnou podmienkou tejto prerábky. Absencia pruženia robí pobyt mimo asfaltu s klasickým cestným bicyklom veľmi náročným a nepríjemným a najefektívnejším pružením je práve vzduch v plášťoch.

Na rovnom pevnom povrchu - teda napríkald na asfaltovej ceste, je tvojou hlavnou starosťou valivý odpor pneumatík. Ten je tým menší, čím je menšia plocha kontaktu s vozovkou. Preto tie uzučké plášte nabombované na 8 atmosfér - malý valivý odpor, väčšia rýchlosť, vysoká efektivita prenosu energie z nôh na vozovku.

V lese na nerovnom povrchu potrebuješ väčší valivý odpor, lebo ten ti poskytuje väčšie trenie a neprešmykujú ti kolesá. Viac vzduchu a menší tlak zaručuje aj väščie pohodlie. Takže širšie plášte a trochu dezénu riešia časť problému. Druhá časť problému je defekt.

Nízky tlak v pneumatikách nielen že zvyšuje pravdepodobnosť prepichnutia plášťa a duše, ale aj scvaknutia duše medzi zemou a ráfikom, no a hrubšie plášte sa do toho ľahkého cestného rámu už naozaj nedajú narvať. Toto je prvý bod, v ktorom nám pomôže moderná technológia, bez ktorej by bol zrod gravelu menej pravdepodobný.

Bezdušové plášte majú výhodu v tom, že umožňujú použitie nižšieho tlaku v pneumatikách pri zachovaní prijateľného rizika preseknutia plášťa o ráfik. Tekutý tmel vnútri plášťa sa zase postará o okamžité samozalepenie prepichnutého plášťa. Navyše tento spôsob umožňuje aj reguláciu podľa typu povrchu, na ktorom práve jazdíte. Stačí mať so sebou pumpičku.

Do rámu Favorita by nemal byť problém dostať plášte šírky 37, prípadne až 40 mm, čo už poskytuje dostatočné trenie aj pruženie.

2. Prevody

Na často sa meniace stúpanie v lese, nerovnosti na trati pri stúpaní, udržanie rýchlosti pri zjazde s plytšími úsekmi a podobne, budeš potrebovať veľký rozsah prevodov. Navyše pri prechode na asfalt budú potrebné aj vyššie prevody ako na bežnom horskom bicykli. Tu opäť pomôže technologický pokrok. Pri dnešných štandardoch je možné dosiahnuť dostatočný rozsah dokonca len s jedným prevodníkom vpredu a 11 pastorkami vzadu. Ešte o niečo väčší s dvoma prevodníkmi (výhodné najmä pri pomere jázd v prospech spevnenej cesty).

Výhodou oceľových rámov je, že pri opatrnom postupe sa dajú bezpečne ohýbať a tým pádom je možné dostať do rámu aj širší náboj, na ktorý sa zmestia všetky prevody, ktoré so sebou chceš mať.

3. Prehadzovačka, prevodník a reťaz

Ak si niekedy skúšal prevetrať Favoritku alebo podobný bicykel v ťažšom teréne, asi si sa nevyhol spadnutej reťazi. Aj na tento problém už je k dispozícii jednoduché, ale účinné riešenie - prevodníky so striedavou šírkou zubov, ktoré lepšie zapadnú do priestorov reťaze (každý druhý článok má širšiu medzeru). Vzadu problém vyrieši špeciány prehadzovač so zosilneným ramenom napínajúcim reťaz.

4. Ovládanie

Moderné brzdové páčky s integrovaným radením umožňujú držať v teréne barana pevne v rukách a zároveň mať bezpečne pod kontrolou radenie aj brzdy. Moderný kompaktný tvar barana s miernym vybočením spustenej časti poskytuje pevnejší úchop potrebný pri zjazde a pohodlnejšiu pozíciu tela.

Favorit Gravel

Takže stačí vymeniť plášte? Asi nie, bicykel by napriek tomu bol v teréne nepohodlný a neohrabaný. Drobné rozdiely v technológii však dokážu z Favorita spraviť plnohodnotného štrkáča. Navyše by bolo možné vymeniť prednú vidlicu a vďaka tomu dokonca dostať dopredu diskovú brzdu, ktorá posyktuje ďalšie výhody.

Je však zrejmé, že takáto prerábka by nebola lacnou záležitosťou, myslím si však, že by stála za to. Prvý klasický Favorit Gravel, či po našom Štrkáč, môže byť práve tvoj.

 
 
 

Comments


Vybrané príspevky
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Nedávne príspevky
Archív 
Tagy
Sledujte nás:
  • Tumblr Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Facebook Clean
  • Tumblr - White Circle
Kontakt:  +421 907 390 670
bottom of page